Zachęcaj dziewczyny do stawienia czoła swoim obawom

Wszystkie dzieci doświadczają strachu na pewnym etapie, ale według ostatnich badań dziewczęta doświadczają więcej strachu niż chłopcy. Autorka Gisela Preuschoff w swojej książce "Raising Girls" opisuje ostatnie badania podłużne, które wykazały, że dziewczęta są bardziej przerażone niż chłopcy. Fizyczne oznaki strachu, w tym zwiększone tętno i powiększeni uczniowie, są większe u dziewcząt niż u chłopców. Ponieważ androgeny (męskie hormony) działają uspokajająco, chłopcy mają tendencję do wykazywania mniejszego strachu.

Jerome Kagan, profesor psychologii na Uniwersytecie Harvarda, uważa, że nadmierny strach u dziewcząt jest związany z nadopiekuńczą, ale mającą dobre intencje opieką, którą otrzymują od rodziców i opiekunów. Zauważono, że wielu rodziców pozwala chłopcom na podejmowanie większego ryzyka fizycznego niż dziewczętom i ma różne poglądy na zagrożenie dla każdej z płci.

 Potwierdź strach dziecka, ale daj mu znać, że wierzysz w to, że będzie mógł stawić czoła swojemu strachowi. Zwróć uwagę, że już wcześniej pokonały strach... i mogą to zrobić ponownie.
Strach jest w porządku
Nawigacja strachu jest częścią dorastania. Strach odgrywa ważną rolę, czyni nas ostrożnymi i sprawia, że przygotowujemy się do nowej lub ryzykownej sytuacji. Przygotowanie może być fizyczne ("Będę chodził po drugiej stronie ulicy, żeby uniknąć tego wrednego psa") lub psychologiczne ("Będę odważny, kiedy odwiedzę dentystę!").

Czasami normalne, zdrowe lęki mylą się z lękiem. Strach jest niezdrowy tylko wtedy, gdy przytłacza dzieci, dominuje nad ich myśleniem i zachowaniem lub gdy paraliżuje i uniemożliwia im uczestnictwo w codziennym życiu. Strach jest normalny, jeżeli powoduje, że są one ostrożne, ale nie jest przytłaczający.

Trzeba stawić czoła obawom
Ważne jest, aby pamiętać, że strach zmniejsza się (a czasem zanika) wraz z pozytywnymi doświadczeniami. Przejdź obok przerażającego psa, nie będąc przy tym wystarczająco często ugryzionym, a dowiesz się, że wcale nie jest on taki straszny! Dość gadania w szkole, a dzieci będą się zastanawiać, o co w tym całym zamieszaniu chodziło!

Rusztowania
To jeden ze sposobów, by pomóc dziewczętom pokonać ich strach. To znaczy, jeśli boją się wejść w nową sytuację na własną rękę, iść z nimi na krótki czas, a następnie znaleźć wymówkę, aby wyjść, gdy już się osiedlą. Alternatywnie, na początku mogą spędzić krótki czas w nieznanej im sytuacji. Zwiększają czas, gdy dzieci się do tego przyzwyczajają.

Rusztowanie bije na głowę unikanie i pomaga przezwyciężyć strach.

Zatwierdzenie
Potwierdź strach dziecka, ale daj mu znać, że wierzysz w to, że będzie mógł stawić czoła swojemu strachowi. Zwróć uwagę, że już wcześniej opanowało strach, gdy po raz pierwszy jeździło na rowerze/wydawało pogaduszki/spało samodzielnie z wyłączonym światłem i może to zrobić ponownie.

  • Inne sposoby, aby pomóc dziewczętom być odważnymi i zmniejszyć ich lęki:
  • Zwiększyć ich umiejętności fizyczne. Większa pewność siebie pojawia się, gdy dzieci odkrywają i uczą się kontrolować swoje ciało. Gimnastyka i sztuki walki to dwa zajęcia, które dają chłopcom i dziewczętom większą pewność siebie.
  • Nauczcie ich, jak to robić. Rodzice najlepiej chronią dziewczęta, ucząc je, jak poruszać się w nowych sytuacjach, a nie uniemożliwiać im uczestnictwo. Naucz ich, jak trzymać ostry nóż; jak samodzielnie bezpiecznie wracać z parku do domu; oraz jak się wspinać, chodzić po drzewach i schodzić na dół. Czasami zdarzają się małe wypadki, ale w ten sposób dzieci uczą się... nie tylko tego, jak następnym razem uniknąć błędu, ale także tego, że potrafią poradzić sobie z nieprzyjemnościami.
  • Uczą dzieci prostych technik relaksacyjnych. Dzieci uczą się samouspokajać się poprzez ssanie palców. Starsze dzieci używają innych metod relaksacji, począwszy od głębokiego oddychania, śpiewania i samodyscypliny, które przychodzą z czytaniem książki lub słuchaniem opowieści.
  • Okazują pewność siebie i nadzieję. Dziewczyny często biorą wskazówki od swoich rodziców, więc jeśli chcesz, aby twoje dziecko było odważne, musisz być odważny także. Nie sugeruję lekceważenia prawdziwych lęków, ale twoja pewność siebie i pewność siebie mogą naprawdę pomóc, gdy dzieci muszą stawić czoła swoim lękom.