Siła mówienia "tak" do dzieci

Mówienie "nie" jest częścią umowy, gdy jest się rodzicem.

Z niektórymi grupami wiekowymi, (tak, dwulatkami i czternastolatkami, mówię o tobie) może się wydawać, że nie jest na automatycznym nagraniu. To wyczerpujące, nie wspominając już o osobistym rozczarowaniu, że ciągle odmawia się prośby dziecka.

Zanim urodziłaś dzieci, pewnie przysięgałaś, że nie będziesz tą osobą, która zawsze mówi "nie"! Ale nie jest w porządku, o ile ty też tak mówisz.

Nie rodzi się z dobrych intencji (chcesz, aby dzieci pozostawały bezpieczne, więc "Nie, nie możesz zostać na dworze późno" jest rozsądne we właściwych okolicznościach).

Nie narodziło się to po to, by uczyć dzieci, jak się do nich dopasować ("Nie możesz zamykać się w sypialni, gdy mamy wokół siebie rodzinę i przyjaciół").

Nie rodzi się z siły (wczoraj powiedziałem "nie" twojej prośbie, wczoraj nie jest dziś, a jutro nie będzie), ale może być znoszony przez ciągłe męczarnie.

Jest siła, by powiedzieć "tak".

Bycie rodzicem stawia cię w pozycji władzy. Łatwo jest użyć tej mocy, by powiedzieć "nie". Na dłuższą metę trudniej jest znaleźć równowagę między "nie" a "tak" i w ten sposób rozwinąć większą autonomię u dzieci.
Tak daje twojemu nosowi trochę legitymacji. Jeśli nigdy nie powiesz "tak", wtedy "nie" staje się męczące dla dzieci, aby usłyszeć.

Tak może rozwijać wiele wspaniałych cech u dzieci i promować prawdziwą autonomię, o ile tak jest mądrze wykorzystywane. Oto jak.

"Tak, kiedy -" rozwija odpowiedzialność

Poczucie osobistej odpowiedzialności jest wspaniałą cechą charakteru, która rozwija się u dzieci i młodzieży. Prostym sposobem na promowanie odpowiedzialności jest dodanie warunku do swojego "tak". Dodanie "kiedy" uczy dzieci, że dobre rzeczy w życiu z reguły wiążą się z określonym warunkiem.

Tak, możesz przebywać na zewnątrz aż po zmroku, kiedy pokażesz mi, że możesz zachowywać się odpowiedzialnie, kiedy jesteś ze swoimi przyjaciółmi.

Tak, możesz bawić się swoimi zabawkami, gdy spakujesz ostatnią partię, którą wydostałeś.

"Tak, jeżeli -" promuje dobre podejmowanie decyzji

Niezależne dzieci są w stanie podejmować własne decyzje, a także ponosić konsekwencje swoich wyborów. Zachęcajcie je do podejmowania własnych decyzji słowem "jeśli" dodanym roztropnie do "tak" na ich prośbę.

Tak, możesz wyjść grać, jeśli uważasz, że możesz być w domu na czas.

Tak, możesz mieć tę zabawkę, jeśli jesteś gotów za nią zapłacić.

Uwaga: Jeśli ta strategia ma być skuteczna, należy upewnić się, że dzieci ponoszą konsekwencje złego wyboru.

"Tak, i -" promuje nastawienie na korzyści.

W obecnej epoce wysokiej konsumpcji może to być wyzwaniem dla rozwoju poczucia hojności u dzieci. W dziale Parenting Ideas zachęcamy rodziców, aby od najmłodszych lat rozwijali pozytywne nastawienie, tak aby dzieci myślały w kategoriach tego, jak mogą przyczynić się do dobrego samopoczucia innych. Dodanie "i" do swojego "tak" pomaga nauczyć dzieci myśleć "my", a nie "ja".

Tak, możesz iść do domu swojego przyjaciela i po drodze podrzucić młodszego brata do domu jego kumpla.

Tak, możesz mieć trochę ciasta i możesz pokroić kawałek dla swojej mamy.

Wykorzystaj mądrze swoją siłę rodzicielską

Bycie rodzicem stawia cię w pozycji władzy. Łatwo jest użyć tej mocy, by powiedzieć "nie". Na dłuższą metę trudniej jest znaleźć równowagę między "nie" a "tak" i w ten sposób rozwinąć większą autonomię u dzieci.