Audiobooki dla dzieci - dlaczego warto z nich korzystać?

Tradycyjne, papierowe książeczki dla dzieci mają oczywiście swój niezaprzeczalny urok. Ich pięknie wykonane, niekiedy baśniowe ilustracje z łatwością przeniosą małego czytelnika w świat wyobraźni. Co jednak zrobić, kiedy zmęczenie, obowiązki czy wykonywane w tym samym czasie codzienne czynności nie pozwalają na czytanie dziecku? W takich sytuacjach warto zdecydować się na książki mówione, czyli audiobooki. Jest to bardzo ciekawy alternatywny wybór zarówno dla tradycyjnych książek, jak i dla bajek oglądanych w telewizji.

Książka mówiona dla dzieci – korzyści

Świetny sposób na zajęcie uwagi dziecka, na przykład w podróży

Dłuższe podróże, ze względu na swoją monotonię i ograniczone możliwości aktywności, bywają dla dziecka niezwykle nudne i męczące. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy autem z dzieckiem lub dziećmi podróżuje jeden rodzic, który musi skupić się na prowadzeniu pojazdu. Można oczywiście zająć uwagę dziecka telefonem czy tabletem, jednak audiobooki dla dzieci odtwarzane w samochodzie wydają się być bardzo interesującą alternatywą. Nie powinny one rozpraszać uwagi kierującego samochodem rodzica w większym stopniu niż radio, którego przecież często używamy.

Relaks i wyciszenie

Dobrze nagrany audiobook, czytany przez lektora z odpowiednio kojącym głosem, może zadziałać na dziecko lepiej niż niejedna kołysanka. Słuchanie audiobooków przed snem może być doskonałym pomysłem, jeśli Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem. Po pewnym czasie regularnego słuchania audiobooków razem z dzieckiem może się to stać pewnego rodzaju rytuałem, który pozwoli na wyciszenie się bezpośrednio przed zaśnięciem.

Alternatywa dla ekranu

Obecnie coraz więcej mówi się o konsekwencjach zbyt długiego czasu spędzanego przez dzieci przed ekranem telewizora czy telefonu. Uważa się, że brak umiaru w korzystaniu z elektroniki może skutkować przebodźcowaniem malucha czy wolniejszym rozwojem umiejętności mowy. Jeśli Twoje dziecko lubi oglądanie bajek, warto spróbować również z audiobookami. Początkowo może okazać się, że dla dziecka przyzwyczajonego również do bodźców wizualnych taka aktywność nie będzie bardzo interesująca. Warto jednak próbować i nie zrażać się, jeśli maluch początkowo spędzi na słuchaniu tylko krótki czas.

Rozbudzenie wyobraźni

Mówi się, że nic nie pobudza wyobraźni w takim stopniu, jak czytanie książek. W przypadku książeczek dla małych czytelników może okazać się to nie do końca prawdziwe, jako że są one zazwyczaj pięknie i bogato ilustrowane. Kiedy dziecko słucha nagranego tekstu książki, wszystkie wyobrażenia odnośnie bohaterów czy przedstawionej scenerii naturalnie rodzą się w jego głowie. Świetnym ćwiczeniem rozwijającym kreatywność malucha jest zachęcenie go, by po wysłuchaniu książeczki narysował obrazek z nią związany.

Rozwój inteligencji emocjonalnej dziecka

Zawodowy aktor czy lektor, który zajmuje się nagraniem audiobooka, zazwyczaj ma dużo większe niż rodzic umiejętności, jeśli chodzi o przekazanie szerokiego spektrum emocji. W ten sposób ich rozpoznawania i możliwych sposobów ich wyrażania naturalnie uczy się również dziecko. Jest to szczególnie ważne dla tej grupy dzieci, która większość czasu spędza tylko z rodzicami. Dziecko podczas słuchania naturalnie wyłapuje zmiany w sposobie mówienia czy tonie głosu, i w ten sposób staje się bardziej wrażliwe na tak ważne w komunikacji międzyludzkiej niuanse i detale.

Gdzie znaleźć audiobooki dla dzieci?

Audiobooki (nie tylko te dla dzieci), najłatwiej i najszybciej dostępne są w różnego rodzaju aplikacjach streamingowych, takich jak Audioteka. Jeśli chciałbyś na początek spróbować jak słuchanie audiobooków sprawdzi się w przypadku Twojego dziecka, sporo z nich jest również dostępnych za darmo. Dotyczy to głównie klasyki dziecięcej literatury, takich jak dobrze nam znane baśnie. Ciężko byłoby wymienić wszystkie warte uwagi audiobooki dla dzieci, jako że ich ilość jest ogromna, a ciągle nagrywa się w tej formie nowe pozycje. W Internecie znajdziesz jednak wiele rekomendacji i opinii rodziców na temat audiobooków, które sprawdziły się w przypadku ich dzieci.

Artykuł partnera